Arşiv

Ödül Kazananlar

ELMED ELEKTRONİK VE MEDİKAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Fleksible Üreteroskopi İle Böbrek Taşı Kırma Robotu

 

Çalışma kapsamında ilk aşamada cerrahların kullandıkları değişik marka endoskopi cihazlarının yerleştirilip, cerrahın ameliyat sırasında X-ışınından uzakta uzun süreler rahat bir biçimde kullanacağı, kontrollü bir ameliyat endoskopi robotu geliştirilmektedir. Çalışmanın ikinci aşamasında robota özel fleksible video üreteroskop tasarlanacaktır.


“AVİCENNA” (İbn-i Sina ) ismi verilen medikal robotun yönlendirdiği esnek ve ucu hareketli bir endoskop ile idrar yollarından girilerek mesaneden üretere ve oradan böbrek içine ilerleme sağlanmakta ve böbrek içindeki taş bulunarak Holmiyum lazer ile kırılmaktadır. Robotla yapılan lazer taş kırma ameliyatında 3,5 santimetreden daha büyük taşlar da kırılabilmektedir.
Cerrah rahat ve ergonomik bir kumanda masasında oturacak ve buradan robotu kumanda ederek taş tedavisini gerçekleştirecektir.

 

Cerrah, taş kırma sırasında görüntünün netliği ve taş parçacıklarının uzaklaştırılmasının sağlanması için robot ile entegre edilebilen bir irrigasyon pompasını kumanda edebilecektir. Yapılacak bu endoskopi robotu ile kullanıcı hataları azaltılacak, bu da operasyonun maliyetini düşürecektir.

Geri