Arşiv

Ödül Kazananlar

İÇDAŞ ÇELİK ENERJİ TERSANE VE ULAŞIM SANAYİ A.Ş.

Su Yönetim Sistemi

 

Bu çalışma, İÇDAŞ firmasının Biga’daki çelik üretim tesislerinde 3 alt projenin gerçekleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Proje öncesinde üretim süreci için 100.000 nüfuslu bir kentin su ihtiyacına karşılık gelen bir miktarda yer altı suyu kullanan firma, kendi özgün tasarımlarıyla atık basıncın geri kazanıldığı ters osmoz yöntemini kullanarak deniz suyundan tatlı su elde etmeye başlamış ve böylelikle günlük 7.000 m3 yeraltı suyu kullanımını durdurmuştur.

 

Öte yandan, işletmenin soğutma suyu ihtiyacı da denizden karşılanmaya başlanmış ve deşarj edilen sudan, hidroelektrik santrali yoluyla 20 milyon kWh’lık elektrik enerjisi üretilmeye başlanmıştır. Bu tesis için deniz suyuna dayanıklı özel bir türbin geliştirilmiştir. Elde edilen bu enerji ile deniz suyunun soğutma suyu olarak basılması esnasında kullanılan enerjinin %21’i karşılanmaya başlanmıştır.


Firma son olarak dünyada ilk defa soğutma suyu deşarjında balık çiftliği kurarak balık yetiştiriciliğine başlamış ve 2009 yılından bu yana 276.000 çipura ve levrek üretimi gerçekleştirmiştir. Soğutma suyu sıcaklığının özllikle kış mevsiminde balık yetiştiriciliği için çok uyugn olduğu belirtilmiştir.

Geri