Arşiv

Ödül Kazananlar

VODAFONE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ A.Ş.

Lokasyon Tabanlı Servis Çözümleri

 

Firma yaşayan bir ürün platformu olarak tasarladığı bu çalışmada, konum belirleme algoritmaları ile bu algoritmaların sonucunda elde edilen konum bilgisini başka uygulamara açan uygulamalar geliştirmiştir. Kullanıcıların konum bilgilerini gerek istek üstüne gerekse de hücre hassasiyetinde belirleyebilecekleri yöntemler oluşturulmuştur.

 

A-GPS ve mobil şebeke sinyal verilerinin bir arada kullanılması, özellikle de iç ortam ya da kapalı hava gibi durumlarda GPS kilitlenmesi olmasa dahi zayıf GPS uydu sinyallerinin, mobil şebeke ve erişim noktalarından alınan verilerle birleştirilerek konumlandırmada kullanılması sağlanmıştır.


Lokasyon Tabanlı Servis Çözümleri platformu, Vodafone Türkiye şebekesinde 2008, Vodafone Grup şebekesinde 2009’dan bu yana canlıya alınmış sürekli geliştirilen bir platform niteliğinde devam eden bir süreç geliştirme çalışmasıdır. Bu çalışma sonucunda yurtdışı firmalarca sağlanan konumlama servislerine alternatif bir yurtiçi hizmet üretilmiş olup Vodafone Grup vasıtasıyla yurtdışı operatörlere teknoloji ihracı yapılmaya başlanmıştır.

Geri