Başkan Mesajı

Günümüzde, dünya ekonomisine, yenilikleri ve buluşları gerçekleştirebilen, diğerlerinden farklı olanı üretmeyi başarabilen ülke ve şirketler yön veriyor. Yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirmek, başarının, ekonomik gelişmenin ve varlığını sürdürmenin kaçınılmaz gereği olarak tanımlanıyor.

 

Bu vizyon doğrultusunda, TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD, Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülkeler arasında yer almasını sağlamak, yaratıcı, yenilikçi ürün ve teknolojileri teşvik etmek amacıyla, 1998 yılından beri Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’ni düzenliyor. Programın en önemli amaçlarından biri, bu konuda sanayiciyi, KOBİ’leri ve tüm üretim dünyasını bilinçlendirmek…

 

2016 yılı Mayıs ayında XII. düzenlenecek olan Teknoloji Ödülleri’ne yapılan başvuruların düzeyinin, gösterilen ilgi ve sonuçların yankısının amaca uygun yol alındığının güzel bir kanıtı olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyorum. Programın başlangıcından bu yana toplam 872 başvuru alınmış; 10 başvuru Teknoloji Büyük Ödülü’ne, 43 başvuru çeşitli seviyelerde Başarı Ödülü’ne, 14 başvuru Jüri Özel Ödülü’ne ve 1 araştırma merkezi ve araştırmacı ise Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

 

Her iki senede bir Mayıs ayında düzenlenen Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’nin, geçtiğimiz yıllarda ulaştığı başarılar dikkate alınarak bu dönemde de en üst düzeyde katılımın gerçekleştirilmesine çalışılacaktır. “Yaşamı Kolaylaştıran Teknolojiler’’ ana temasıyla 21 Mayıs 2014’te düzenlenmiş olan XI. Teknoloji Ödülleri ve Kongresi yaklaşık 1.000 katılımcı sayısına ulaşılarak gerçekleştirilmiştir.

 

Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’nin program tasarımını yapmaya başladığımız 1997 yılında “inovatif ürün veya teknoloji” dediğimizde, önce “inovatif” ile ne demek istediğimizi anlatıyor, yenilikçi ürün veya teknolojinin tanımını yapmaya çalışıyorduk. Teknoloji Ödülleri’ne başvuran projeler, o günden bu yana ülkemizin bu alanda kat ettiği yolun adeta birer kanıtı..

Bugün, özellikle içinde bulunduğumuz orta gelir tuzağından kurtulmak, ancak inovasyon ve teknolojiyle mümkün. Dünya Bankası “Doğu Asya Rönesansı” başlıklı raporunda, orta gelir tuzağından çıkmanın en önemli adımlarından birinin inovasyonun artırılması olduğunu belirtiyor. Teknoloji Ödülleri ile hedefimiz, Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel doğrultusunda yenilik ve fark yaratarak gelişmiş ülkelerin seviyesine ulaşmak. Ülkemizde özgün teknoloji üretilmesini ve bunun sonucunda yerli üretim yapılmasını sağlamak.

 

Özel ve kamu alımlarında Türk Malı’na öncelik verilmesi, göğsümüzü gere gere “küresel şirketlerimiz, dünyaca ünlü markalarımız var” diyebilmemizi sağlayacak. Yerli teknolojiyle ilgili zihinsel eşiği aşıp Türkiye’de, Türk mühendislerin ne kadar iyi olduklarını ispat edebilmemiz çok mühim. Bu nedenle, son yıllarda Ar-Ge’nin giderek önem kazanması, yatırımların ve devlet teşviklerinin hızla artması ülkemiz adına heyecan verici bir gelişme.

İnanıyoruz ki, bundan sonra da devlet ve özel sektör el ele verip aynı inançla çalışırsa, teknoloji geliştirme konusunda topyekün bir seferberlik ilan edip, başarıya giden yolu hızlandırabiliriz. Bizler, Teknoloji Ödülleri Yürütme Kurulu olarak çıktığımız bu teknoloji gelişimi yolculuğunu yenilikçi adımlarla sürdüreceğiz.

 

Saygılarımızla,

 

C. Müjdat Altay

 

XII. Teknoloji Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı